This site uses cookies to provide a better experience. Continuing navigation accept the use of cookies by us OK

The Ambassador

 

The Ambassador

 

basile

 

Ambassador Elena BASILE

Born in Naples on December 26th 1959.
30th June 1982 : Degree in Political Sciences at the University « Istituto Universitario Orientale di Napoli ».
1st February 1985 : Joins the diplomatic service for the Italian Ministry of Foreign Affairs.
1st January 1986 14th July 1987 : Service within the Directorate General for Cultural Relations at the Italian Ministry of Foreign Affairs.
15th July 1987 : Second Commercial Secretary and then First Commercial Secretary in Tananarive.
5th February 1990 : Consul at General Consulate of Toronto.
13th April 1995 : Service within the Directorate General for Economic Affairs at the Italian Ministry of Foreign Affairs.
1st May 1995 : Appointed Counsellor.
21st December 1998 : Deputy Chief of UAMA (Department of Export Control of Military Equipment) at the Italian Ministry of Foreign Affairs.
13th September 1999 : Counsellor and then First Counsellor at the Embassy of Italy in Budapest.
2nd July 2003 : Appointed “Embassy Counsellor”.
28th August 2003 : Minister-Counsellor at the Embassy of Italy in Lisbon.
31st January 2008 : Chief of the Division OSCE within the Directorate General for Political Affairs and Security at the Italian Ministry of Foreign Affairs.
16th December 2010 : Head of the Department for North America within the Directorate General for Political Affairs and Security at the Italian Ministry of Foreign Affairs.
2nd January 2011 : Appointed Minister Plenipotentiary.
15th February 2013 : Ambassador of Italy in Stockholm.
3rd April 2017 : Ambassador of Italy in Brussels.
During her career, Ambassador Elena Basile dealt with several International Organizations: particularly with the Organization for security and Co-operation in Europe and, in the context of the United Nations, with the « Community of Democracies » and the « alliance of Civilizations ».
Ambassador Elena Basile has published several articles for journals of international politics, among them « OSCE and the Future of Security in Europe » (« Comunità Internazionale », Vol. LXV – 2010).
Honours: Ufficiale dell’Ordine al Merito della Repubblica, 2005.


8